מכסיקו-תירס בטפטוף(כללי)

 

תירס במכסיקו:- מי לא שמע על הטורטיות המפורסמות של מקסיקו? תירס, שהינו גידול מרכזי במקסיקו נכלל בתכנית ה MAD  של נטפים להרחבת השימוש בטפטוף. עבודת השטח המעולה שנעשתה ע"י GUADELOUPE, האגרונום שלנו לגידול תירס, הניבה מכירות נאות ועמדת מובילות בתחום.

תירס הוא גידול מרכזי במקסיקושגדל במרבית שטחי המדינה. בהיבט התזונתי, הכלכלי והחברתי, זהו הגידול החשובביותר במקסיקו בהיותו מרכיב עיקרי בסל המזון הבסיסישמגדלים 3.2 מיליון חקלאים ברחבי המדינה.

על פי משרד החקלאות האמריקני, שמתבסס על מידע ממשרד החקלאות המקסיקני, מסתכם יבול התירס בשנים 2012-2013 ב 21.5- מיליון טון משטחים בסך 7.1 מיליוןהקטר, ועם ממוצע ארצי של 3.03 טון/הקטר. הממוצע הארצי נמוך כי 82% משטחיהתירס הם גידולי בעל בעוד ש 18% - בלבד מושקים בעיקר בהצפה. על פי הערכות,מקסיקו צורכת 30.5 מיליון טון, מייצרת 21.5 מיליון טון ומייבאת 10.5 מיליון טוןבעיקר מארה"ב, ואת היתרה, 1-1.7 מילון טון, שומרת כרזרבה. לאחרונה, החלהממשלת מקסיקו לעודד מגדלי תירס לעבור לגידול זני תירס צהוב כדי להקטין את יבוא התירס ולפצות על המחסור בתירס צהוב.

בסינלואה מגדלים כ 450,000- הקטר תירס שמושקים בעיקר בהצפה עם יבול ממוצע 10 טון/הקטר. היות שסינלואה מאופיינת בחורף מתון ובקיץ לוהט, זריעת – של 8העונה העיקרית (סתיו-חורף) מתבצעת בד"כ באוקטובר-דצמבר, בעוד שזריעתהעונה המשנית (אביב-קיץ) מתבצעת לא יאוחר מה 10- בפברואר. היות שהעונההגשומה במקסיקו היא ביוני-אוקטובר והחורף יבש, השקיה בסינלואה היא בבחינתהכרח במועדי זריעה אלה. עם שינויי האקלים והבצורות בשנים האחרונות, נוצר מחסור חמור במים באזור זה שאילץ את המגדלים להקטין את שטחי הגידול שלהם, מה שמטבע הדברים הביא גם להקטנת הכנסותיהם.

מרווח השורה החדש מאפשר מרחק קטן יותר בין השורות לשלוחת הטפטוף מה שמאפשר הנבטה בטפטוף, השגת תכולת המים הנדרשת בקרקע מהר יותר ועםפחות מים בהשקיה הראשונה, יצירת פס הרטבה רציף עם פחות מים וייעולההדשייה בעזרת יישום המים והדשן בסמוך לצמחים. יעילות ההשקיה והדישון מניבה יבולים .

למאמר המלא - קיראה והורדה

 

 

Site by mantis.
בחר מדינה
remember