בצל מונבט מושקה בטפטוף- הדברת עשבים(כללי)

 

משתתפים: ישעיהו (שיקה) קליפלד, גיא רשף, איל פריידמן, מלי דגן וגדי טל - נטפים בע"מ, אורילבני - גד"ש אורה ונתן אהרון - גד"ש דביר

מבוא
להשקיית בצל בטפטוף יתרונות רבים, החל מהצצה אחידה ללא קרום, חסכון במים ויעילות רבה של דשנים המיושמים במי ההשקיה. לאחר ההצצה, ההשקיה בטפטוף אינה שוטפת את עלוות הבצל מתכשירי ההדברה שרוססו עליהם לצורך הגנה ממחלות ומזיקים ומקטינה את הסכנה של הדבקה במחלות משום שאינה מרטיבה את העלים כמו השקיה בהמטרה.

גדלים רבים נוהגים להמטיר בצל לאחר הזריעה או סמוך לאחר ההצצה, לצורך החדרה והפעלה של קוטלי עשבים שאריתיים בררנים לגידול ובהמשך הגידול, ימירו את ההמטרה בהשקיית טפטוף. מטרת התצפיות הייתה לבחון אפשרות של הנבטת בצל וגידולו בהשקיית טפטוף לאורך כל עונת הגידול.
עונת הגידול של חורף 2014 הייתה חריגה מאד מבחינת המשקעים ולמעשה רק שני גלי גשם קטעו את עונת הגידול שהייתה שחונה לחלוטין: הראשון ב- 8 - 14 במרץ, שבמהלכו ירדו 70 – 80 מ"מ בשני אתרי הניסוי והשני, לאחר אפריל שחון – ב- 7 – 8 למאי שבמהלכו ירדו באזור 35 – 40 מ"מ גשם. תופעת הבצורת הזו הקשתה מאד על ביצוע מהלכי ההדברה שתכננו.

גד"ש אורה:

פרטים אגרוטניים:

onionבצל מהזן אורלנדו ("הזרע") נזרע בקרקע לס בינוני-קל, על כרב חיטה לגרגרים בראשית ינואר על ערוגות. נזרעו 8 שורות בצל שהונבטו ב-12 לינואר בהשקיית טפטוף באמצעות שתי שלוחות על ערוגה שהונחו בין שורות הבצל 2- 3 ו-6- 7. מערכת הטפטוף כללה צנרת בקוטר 20 מ"מ בקווים באורך של 200 מ' ועליהן טפטפות בספיקה של 1.0 ל/ש כל 30 ס"מ. היות וירד ב- 10 לינואר גשם קל , הספיקה מנת מים של 12 מ"ק לדונם להרטבה מלאה של פני השטח ובהמשך מנה של 15 מ"מ מדי 3 ימים עד להצצה מלאה.
חלקת התצפית כללה 36 ערוגות באורך של 220 מ ובסה"כ 10.19 דונם ונמצאה בשולי שדה בצל משקי שהונבט בהמטרה .
 

 

להמשך קריאה והורדת המאמר לחץ כאן.

Site by mantis.
בחר מדינה
remember