ענבי מאכל תחת חיפוי פלסטיק במילדורה, אוסטרליה(כללי)

הגדול בנהרות מילדורה Mildura נמצאת בצפון מערב מדינת ויקטוריה על גדות ה Murray River, באוסטרליה. האזור נהנה מאקלים דמוי ים תיכוני שמאופיין בקייצים חמים וחורפים קלים עם 132 ימים בהירים בשנה.
הגיאולוגיה המקומית בנויה מקרקע חרסית ומעליה שכבת גיר מצופה בחולות שמגיעים מצפון אוסטרליה ויוצרים דיונות ממזרח למערב. האקלים והקרקע במילודורה מתאימים לגידול ענבים ואכן 70% מענבי המאכל במדינה גדלים באמצע עד סוף העונה של הגידול באוסטרליה.
הבציר מתחיל בינואר בזנים Menindee Seedless (זן ללא גרעינים), קרדינל (Cardinal) וזן אדום מייצור מקומי Ralli Seedless (ללא גרעינים). בפברואר בוצרים את הזן Tompson Seedless ובמרץ את הזנים Crimson Seedless  ו-Ribier. באפריל בוצרים את הזנים המאוחרים Red ו -Emperor Calmeria.
הזנים המוקדמים של ענבי המאכל באוסטרליה גדלים באזורים הצפוניים שלה, סנט.גו'רג, קווינסלנד ואליס ספרינגס באזור הצפוני, וב- Bourke שבצפון New South Wales. אזורים אלה מאופיינים בחורפים קלים שבהם קור עלול להוות בעיה ואילו גשמי קיץ-סיכון לגידול. על מנת להתחרות בזנים הצפוניים המוקדמים ולהגדיל את טווח הייצור במחוז שלהם, עורכים הכורמים במילדורה ניסויים בגידול ענבי מאכל בחיפוי פלסטיק. ברעיון החיפוי נתקלו לראשונה מגדלי מילדורה בעת ביקור באזורי גידול ענבי מאכל באיטליה למרות שגידול גפנים בחממות אינו חדש באזור הרי שמבחינה אגרונומית ומסחרית הוא בהחלט בעייתי. מערכת ההדליה של הגפנים מותאמת לגודל החממה, שטח הגידול קטן, המבנים יקרים ויש קושי להגיע לשעות הקור הדרושות לגידול.
חיפוי פלסטיק מאפשר חיפוי של הכרמים המניבים הקיימים בעלות נמוכה יחסית כולל מבנה תומך ליריעת הפלסטיק בשיטה זו ניתן להתגבר על החסרונות האגרונומיים והמסחריים הקיימים בגידול בחממה בתנאים הקיימים באוסטרליה. מרכיבי המו"פ לוקחים בחשבון עלויות הקמה, איכות, יבול, זמן הגעה לשוק, מחיר תשומות וניצול מים. 

לכן, ההשקיה מתחילה לפני ההנצה כדי להרוות את פרופיל הקרקע ולתת את הדשן הדרוש. גשמי קיץ קיימים בד"כ אך מאופיינים בסערת רעמים קצרה פתאומית ובהורדת כמות משקעים של חודש שלם במטח גשם אחד. רוב הגשם נסחף ולרוב אינו יעיל. בנסיבות אלה החיפויים משמשים כמטרייה ומונעים בכך פגיעה בשלמות הענבים והיווצרות עובש בהמשך.
ההשקיה בנויה ממערכת כפולה: מערכת טפטוף להשקיה ודישון ומערכת המטרה לצינון התנדפותי. מערכת הטפטוף מורכבת מיונירעם 20מ"מ, 2.3ל/ש, 0.6מ' מרווח טפטפת עם שיעור השקיה של 1.06 מ"מ /שעה. בתקופת צריכת שיא בינואר התאיידות המקסימום הממוצעת (Epan) היא 12 מ"מ / יום ובימים ספציפיים מגיעה ל -16 מ"מ עם צריכת שיא ממוצעת של 7.2 מ"מ/ יום. ההשקיה ניתנת על בסיס יומי   ללא פולסים.
מערכת ההמטרה מותקנת מתחת לנוף כאשר גובה הזרם ההרטבה מותאם כך שלא ירטיב את אשכולות הפרי. ההמטרה מיושמת בהפעלות קצרות לצינון הכרם בתקופות חמות  ומסוגלת להפחית את הטמפרטורה ב 5- 10 מעלות צלסיוס כתלות ברמת הלחות.
Site by mantis.
בחר מדינה
remember