מורשת נטפים

מפעל נטפים שבקבוץ חצרים הוא המפעל הראשון בעולם לייצור טפטפות. הטפטפת הומצאה על ידי המהנדס הישראלי שמחה בלאס בשנת 1965, הפטנט היה פשוט לכאורה, אביזר בצינור ההשקיה המונח בסמוך לשורשי הצמח, כשממנו מטפטפים המים ישר לצמח.

הטפטפת שוכללה עם השנים והותאמה לסוגי המים השונים וללחץ השונה שלהם בצנרת, השימוש בטפטפת הביא לחיסכון במים ולמינון מדויק של כמות המים והדשן לצמח. המצאה זו הפכה ללהיט היסטרי בארץ ובעולם, דבר שהביא למהפכה עולמית בשיטות ההשקיה והדישון בחקלאות ובנוי.לתאגיד נטפים יש מפעלים בארץ: בקיבוצים מגל, יפתח וחצרים ומפעל נוסף באילת. ומפעלים בעולם: בארה"ב, באוסטרליה, בהודו, בדרום אפריקה, בברזיל ובסין.
לנטפים יש רשת שיווק והפצה ו-26 חברות בנות ברחבי העולם.כיום פועלות כ-40 מיליארד טפטפות נטפים בכ- 2,400,000 הקטרים (הקטר=10 דונם) ברחבי העולם.

נטפים פיתחה "תורה" להשקיה מודרנית הכוללת עקרונות תכנון מערכות השקיה, התאמת מערכות ההשקיה לגידול, ושימוש במערכות היקפיות של סינון, ויסות ודישון. התפיסה השיווקית של החברה היא לספק ללקוח מערכת השקיה שלימה הכוללת מוצרי "נטפים" ומוצרים משלימים, ומגובה בידע מקצועי ושרות של החברה. כמו כן הרחיבה חברת "נטפים" את סל המוצרים של החברה וכוללת בו גם מתזים, ממטירים, בקרי השקיה, גששי לחות ועוד... במטרה לענות לצרכי הלקוח. "נטפים" מקפידה על האיכות הגבוהה של המוצרים ועל תמיכה ושרות איכותי לפני ואחרי מכירה. 

"נטפים" צמחה בקצב גידול מרשים והגיעה בשנת 1999 להיקף מכירות עולמי של כ- 40 מליון דולר בשנה כאשר החלק הארי מכירות אלו הוא ליצוא.


הגידול מכירות הציב את תאגיד "נטפים" במקום ה- 38 בין החברות התעשייתיות הגדולות בישראל לשנת 1999 לפי "דן-אנד-ברדסטריט". ביוםהעצמאות ה- 50 למדינה הוענק טפטפת נטפים התואר: "המצאת היובל" מפני שהיא "שינתה" כהגדרת מעניקי הפרס "את פני החקלאות המקומית והעולמית".

 

Site by mantis.
בחר מדינה
remember