הטפטוף לדורותיו

הטפטוף כשיטת השקיה נפוצה ומקובלת, מקורו בישראל , באזור הנגב , בו כמויות המים מוגבלות מאד וניצול יעיל שלהם הוא קריטי לחקלאים. בשנות ה- 60 גילה מר שמחה בלאס , מהנדס ישראלי, שעצים מתפתחים טוב יותר ליד מקור מים שנביעתו מזערית ונקודתית. הוא תכנן ובנה טפטפות פשוטות שבאמצעותן ביצע ניסיונות ראשונים בטפטוף.
בשנת 1965 הקים קיבוץ חצרים, על בסיס המצאתו של בלאס, את מפעל "נטפים" והביא לעולם את בשורת ההשקיה בטפטוף.
שיטת ההשקיה בטפטוף משלבת השקיה והזנה של הצמח באמצעות טיפות מים, שנמהל בהן דשן, החודרות לקרקע ומגיעות ישירות לבית השורשים של הצמח. הטיפטוף הממוקד והמדויק הוא יעיל וחסכוני. בנוסף על כך, מאפשר הטפטוף הגנה מרבית על הצמחים ממחלות הנגרמות מעלווה לחה, או רטובה. ההשקיה בטפטוף מניבה לחקלאים יבולים גבוהים ואיכותיים יותר. 

טפטפת בלאס - Blass Dripper 
הדגם הראשון של הטפטפת שהומצא ע"י בלאס, התבסס על צינורית דקה שגרמה להפחתת לחץ המים ויצרה את הטפטוף בקצה הצינורית .
טפטפת אינטגרלית בזרימה שכבתית - Inline Laminar Dripper 
על בסיס המצאתו של בלאס, החלה נטפים במהלך שנות ה-60 לייצר טפטפות. אנשי הפיתוח של נטפים פיתחו את "טפטפת הקו" הראשונה שפעלה על בסיס יצירת חיכוך באמצעות מסלול תבריגי מפלסטיק, שיצר זרימה למינרית. 
טפטפת אינטגרלית זרימה מערבולתית - Inline Turbulent Dripper
הטפטפת הלמינרית התגלתה כרגישה לסתימות ולכן אנשי הפיתוח של נטפים שינו את מסלול מעבר המים מתבריג למבוך משונן בעל זוויות מיוחדת שגרמו לזרימה טורבולנטית (מערבולתית). באמצעות הזרימה הטורבולנטית נמנע שיקוע של חלקיקים ועל ידי כך פחתו מאוד הסתימות . הטפטפת הטורבולנטית היא בעלת מעברי מים גדולים ואורך מסלול זרימת המים קצר משמעותית בהשוואה לקודמתה.
בשנות ה- 70 המוקדמות התבססה שיטת הטפטוף בארץ. בנוסף, נטפים פיתחה והפיצה את השיטה גם במוקדים שונים בעולם (ארה"ב, אוסטרליה דרום אפריקה ועוד).הגידול במגוון השטחים המושקים בטפטוף העמיד בפני נטפים אתגר חדש: השקיה ביעילות בשטחים בעלי שיפוע משתנה ובשטחים בעלי שורות נטיעה ארוכות (250 מטר ומעלה).
טפטוף מווסת - Pressure Compensated Online Dripper 
ב- 1976 הפתיעה נטפים את העוסקים בתחום הטפטוף בפיתוח של טפטפת מווסתת הפועלת באמצעות ויסות לחץ דיפרנציאלי ומסוגלת לשמור על ספיקה זהה בהפרשי גובה של עד 35 מטר. מנגנון הטפטפת מבצע בו-זמנית שתי פעולות: וויסות וניקוי עצמי של הטפטפת. 

רעם טפטפת אינטגרלית מווסתת - Ram Integral Compensated Dripperlin
בשנות ה- 80 המוקדמות נעשו הניסיונות הראשונים של השקיית כותנה ותירס בשיטת הטפטוף. ההצלחה הייתה גדולה מאד, וחקלאים אשר עברו לשיטת הטפטוף בגידולי שדה, הגדילו את יבוליהם בשיעור שבין 25% ל 35%, בהשוואה לשנים קודמות.האתגר החדש שהועמד בפני נטפים היה פיתוח צינור עם טפטפות מולחמות אינטגרלית בתוכו שיאפשר גלילה קומפקטית של שלוחות הטפטוף לפני תחילת אסיף היבול.ב- 1983 פיתחה נטפים טפטפת רע"ם (רב עונתית מווסתת) המולחמת בתוך הצינור. הרע"ם הוחדר לשוק וכבש נתח גדול בפרק זמן קצר. 
טפטפת מידי ננעצת מווסתת - PCJ
בשנות ה- 90 המוקדמות פיתחה נטפים דור חדש של טפטפות מווסתות ננעצות המיועדות להשקיה בחממות עם מצע מנותק ושיפרה את דור הטפטפות הננעצות המווסתות על ידי הוספת תכונה חשובה מאד :"אל-נגר" המונע ניקוז של הטפטפות. 
טירן טייפון סטרימליין - Tiran, Typhoon, Stremline
בשנות ה- 90 המאוחרות חזרה נטפים ורשמה פטנט על פיתוח נוסף ויישמה אותו ברוב סוגי הטפטפות שלה : מסלול מעבר מים חדש בשם "Turbonet" (מערבולות משופרות) המאפשר השקיה בטפטוף, תוך שימוש במקורות מים חלופיים, כגון: מי ביוב, מי מאגרים וכדומה. מסלול המים החדש שולב בשלושת הדורות האחרונים של טפטפות אינטגרליות לא מווסתות מבית היוצר של נטפים. 

יונירעם - UNIRAM
ראשית המאה ה - 21 השיקה נטפים משפחה חדשה של צינורות מטפטפים אינטגרליים בשם "יונירעם" – שלוחת טפטוף חדשה בעלת יתרונות בולטים בהשקיה של מטעים, חממות, ועוד. טפטפת "יונירעם" פותחה במיוחד עבור השקיה בפולסים ובשלוחות טמונות. בנוסף לוויסות ולשטיפה העצמית, קיים בטפטפת מנגנון מיוחד אשר משפר את עמידותה בפני חדירת שורשים: תכונות "אל-חזור", המונע יניקה של לכלוך בזמן התרוקנות שלוחת הטפטוף ואל-נגר, המבטיח את הישארות הקו מלא במים בתום זמן ההשקיה ומשפר בכך את הדיוק בהשקייה בפולסים. 

דריפנט - Dripnet Pc
בשנת 2003 השיקה נטפים את הדור החדש של הטפטפות הקרוי "Dripnet PC” - צינור שבתוכו מולחמת טפטפת קומפקטית מווסתת, ובעלת מעבר מים "Turbonet", המיועדת להשקיה מדויקת ואחידה בגידולי שדה, ירקות וקני סוכר.טפטפות אלו הן חסכוניות ויעילות בשל יכולתן להתאים לגידולים שונים ולצינורות בעלי עובי דופן קטן יחסית.הטפטפות לסוגיהן השונים, הן מוצרי הדגל של נטפים; מטרתן לייעל את השימוש במקורות המים, תוך שימור הסביבה.נטפים פיתחה את הרעיון והפיצה את הטפטוף ברחבי העולם. בנוסף, פיתחה נטפים את האמצעים עבור השקיה מזערית ובכך פתרה בעיה כלל עולמית במסגרת המגמה לשימוש יעיל במים לגידולי מזון וגידולי תעשייה (כותנה וכו').
מזה כארבעים שנה נטפים הינה חלוצה בפיתוחים ובחידושים בתחומי הטפטוף והחקלאים ברחבי העולם מודעים לאיכות טפטפות נטפים ולמוצריה וכן למשאבים הרבים שהושקעו על ידה בפיתוחם והם גומלים לנטפים על פעלה זה בנאמנות חסרת הפשרות וחובקת עולם.שיטת ההשקיה בטפטוף משלבת השקיה והזנה של הצמח באמצעות טיפות מים, שנמהל בהן דשן, החודרות לקרקע ומגיעות ישירות לבית השורשים של הצמח. הטפטוף הממוקד והמדויק הוא יעיל וחסכוני. בנוסף על כך, מאפשר הטפטוף הגנה מרבית על הצמחים ממחלות הנגרמות מעלווה לחה, או רטובה. ההשקיה בטפטוף מניבה לחקלאים יבולים גבוהים ואיכותיים יותר.
לאתר מורשת לחץ את התמונה
1
 

 

 

 

Site by mantis.
בחר מדינה
remember