טפטוף טמון פתרון חדש לבעיה ישנה

מים הם הבעיה הגדולה שלנו", אומר ג'ון  ווילד. לאחר תקופה ממושכת של בצורות קשות במערב טקסס ,הפכו המים למשאב יקר מציאות עבור מגדל הכותנה. " אני חי בקרבת העיר סן אנג'לו ,וכששכניי העירוניים רואים תלמים מלאים במי השקיה קשה היה לשכנע אותם שאיננו מבזבזים מים במצב שבו עמדה העיר לאבד את אספקת מי השתייה שלה תוך 20 חודש".

לפני כשבע שנים מודעותו של ווילד למחסור במים דחפה אותו, את שני בניו דגלאס ומאתיו ואת אשתו בטי -ג'ו לשנות את שיטת ההשקיה הנהוגה בחוותם (סך 4000 אקר)שבה רוב השטח מורכב מגידולי חיטה ודורום-בעל ואילו על 850 אקר מגדלים כותנה בהשקיה.
משפחת ווילד התקשרה עם מתקין מקצועי להתקנה ראשונית של מערכת השקיה בטפטוף על שטח של 38 אקר ובהמשך התקינה המשפחה בעצמה שטחים נוספים. "בשנה הראשונה שהתחלנו עם הטפטוף ארגן לנו הסוכן של נטפים  מדריך כותנה ואף עזר לנו בתכנון ההתקנה בשטח" אומר ווילד. "ההבדל בין הטפטוף לשיטת ההשקיה המקובלת בתלמים היה של יום ולילה".
ווילד משבח את יעילות הטפטוף שמשקה ישירות  שורשי הצמח ואף מניב שיעורי יבול גבוהים פי שלוש או ארבע מאלה שהתקבלו בהצפה, הן בכמות הסיבים והן בכמות הזרעים.
"השימוש בשלוחות הטפטוף של נטפים הביא להתקדמות אדירה כי בשיטה זו נמנעת התאדות מים כתוצאה מרוחות או חום כאשר איבוד המים מגיע למעשה ל- 10 אחוזים בעומק 30 ס"מ (GPS בלבד. אנו זורעים את הכותנה מעל השלוחות הטמונות (בעזרת מתחת לשורשי הצמח וניתן להתחיל להשקות מיד בתום הזריעה כאשר כל טיפת מים מנוצלת ביעילות מקסימלית.
החווה מקבלת את מי ההשקיה מבאר סמוכה, ממי מאגרים באזור וממים מושבים. על מנת להרחיב את השימוש בטפטוף נעזרה משפחת ווילד במענקי מימון מטעם ותכנית ה- Natural Resource Conservation Service (NRCS) ארגון שניתנו למגדלים באזורים Environmental Quality Incentive Program (EQIP) מוכי בצורת לייעול ההשקיה במשקיהם.
ואף זכה לביקור NRCS - ווילד קיבל סיוע בתכנון ממומחה לשימור קרקע מטעם המטעמם לאחר ההתקנה כדי לוודא שהמערכת הותקנה כראוי. "תכנית המענקים מאוד עזרה לנו בהרחבת השטח המושקה בטפטוף".
משפחת ווילד עוסקת בגידול חקלאי בטקסס משנת 1845 . אבותיו נדדו למערב טקסס שבה מצאו קרקע משובחת אך פחות מים.
אדמת החמרה העשירה דווקא מגיבה טוב לטפטוף. אין צורך להשקות את כל השטח בבת אחת, אלא ניתן להשקות כמה אזורים בלבד ע"י כיול בקרי ההשקיה ולאחר מכן לעבור במחזוריות לקבוצת חלקות נוספת. כל אזור מתוכנן לניצול מספר מסוים של גלונים. תוך 2-4 שעות ניתן לעבור להשקיית אזור אחר. בקרקע חמרה חרסיתית המים עולים לשכבת הקרקע העליונה לצורך הנבטה.
ווילד הפך תומך נלהב בשיטת הטפטוף שייעלה וקידמה את המשק החקלאי שלו. "כותנה" היא הגידול המרכזי שלנו וגם בתקופת בצורת הצלחנו לשפר יבולים".

 

 

Site by mantis.
בחר מדינה
remember