חממות נטפים במקסיקו קשת טכנולוגיות

פעילות החממות של נטפים במקסיקו מיישמת את כל קשת הטכנולוגיות
מזה שלוש שנים מלווים אנשי נטפים פרויקט יחסית קטן בצפון מערב מקסיקו -  Ensenada Valley Farm, פרויקט של 12 הקטר חממות לגידול מלפפון מזן בית אלפא. זן זה ידוע במקסיקו בשם מלפפון פרסי . בעבר היה למלפפון הפרסי שוק קטן מאוד בארה"ב ורק קהילות המהגרים מארצות המזרח התיכון היו צורכות אותו. בשנים האחרונות גדל השוק והסתבר שהמלפפון ערב גם לחיכם של אמריקאים רבים, ומספר החממות ובתי הרשת שמגדלים אותו  גדל בצורה מרשימה ל~ 150 הקטר. נטפים מלווה את הפרויקט EVF  מהשלב הראשון שהתחיל עם 1 הקטר חממות וכיום, לאחר 3 שנים, גדל ל- 12 הקטר. בשנה שעברה התרחב ב-4 הקטר נוספים של חממות עם מגוון טכנולוגיות שכללו: מצעים מנותקים, מערכות פוגר בלחץ גבוה, מסחררים, תנורים ומאווררי יניקה,הכול מבוקר ע"י הבקרים שלנו. בנוסף הכנסנו כיסוי קרקע, שתרם משמעותית לצמצום התפשטות מחלת הפוזריום שתוקפת את גידול המלפפון, בעיה חמורה שהמגדלים באזור אנסאנדה מתמודדים אתה. תנאי האקלים הלחים באזור אנסאנדה יוצרים סביבת גידול שמאוד מעודדת את התפתחות המחלה, מה שהוביל מגדלים רבים לנטישת הגידול .

הנחת העבודה שלנו הייתה שניתן יהיה להתמודד עם המחלה ע"י שימוש במצעים מנותקים וחיטוי המצע בין מחזורי הגידול. למדנו יחד עם המגדל עד כמה חשוב להקפיד על ניקיון כיסוי הקרקע והקפדה על כיסוי כל שטח המבנה. בנקודות בחממה שלא היו מכוסות ניתן היה לראות באופן כמעט מידי (בשבועות בודדים) צמחים נגועים בפוזריום .כיום לאחר יותר משנה שהחממה פועלת ניתן להגדיר את המעבר למצע מנותק כהצלחה. המעבר למצע מנותק הפחית את נוכחות המחלה למינימום ואף תרם להעלאת היבול באופן משמעותי. מלפפון מגדלים בכמה מחזורי גדול בשנה, בד"כ 2-3 מחזורים, תלוי בתנאים. המעבר למצע מנותק קיצר משמעותית את פרק הזמן בין מחזור למחזור.  תוך שבועיים מרגע סיום הגידול החממה שתולה עם שתילים חדשים ומחזור גידול חדש מתחיל. מבחינת חיטוי החממה כבר מוכנה למעשה לאחר 4-5 ימים, אך בגלל מגבלות אופרטיביות של כוח אדם, השתילה מתבצעת לאחר שבועיים מגמר הגדול.רמת היבול שהושגה בשנה הראשונה הייתה 410 טון/הקטר של מלפפון ליצוא. אלו מספרים שהמגדלים הוותיקים באנסנדה מתקשים להאמין להם, אך לאחר ביקור בחממות והתבוננות בגידול גם הלא משוכנעים שבהם משתכנעים באמיתות המספרים.  אחת התופעות הנלוות ליבולים הגבוהים היא צריכת דשן בכמויות מאוד גבוהות. עבודה עם מצע מנותק מאפשרת בקרה כמעט מושלמת ודי פשוטה עם ציוד מעבדה מתאים לניטור כמויות הדשן הנצרכות ע"י הצמח. לאחר שווידאנו מספר פעמים שהזרקת הדשן ותוכנית הדשן נכונות, הגבנו על פי תוצאות הבדיקות בשטח והחקלאי העלה את כמויות הדשן לרמות שגבוהות ב 40% מאלו המומלצות. ההצלחה בפרויקט זה דוחפת עוד מגדלים באזור להיכנס לגידול במצעים מנותקים ולחזור לגידול המלפפון הפרסי .
מחלת הפוזריום במלפפון
מחלת הפוזריום במלפפון,  הינה מחלת קרקע אשר נגרמת על-ידי תת מין חדש של  פטריית הפוזריום radicis-cucumerinum.Fusarium osysporum f.sp. מחלה זו נתגלתה לראשונה בשנת 2001 במושב חצב ומשם התפשטה במהירות רבה לאזורים נוספים בארץ בעיקר באזור מושב אחיטוב וגרמה למגדלים רבים לנזקים כבדים. מחלה זו גורמת להתמוטטות צמחים צעירים ומבוגרים בעיקר בשלב הקטיף. סימני המחלה ע"ג צמחים נגועים דומים מאוד למחלת הפוזריום בעגבניות וגורמת להופעת סימפטומים של נבילות של צמחים הנובעת מפגיעה בצינורות ההובלה של הצמחים.  מחזור החיים של המחלה כולל את שלבי ההדבקה דרך מערכת השורשים של הצמחים, התפתחות המחלה ברקמות הצמחים,(בעיקר במערכת ההובלה של הצמחים) לאחר הופעת הסימפטומים נוצרים  הנבגים בחלק התחתון של גבעול הצמח וכך נשמרת המחלה בין העונות.
 

Site by mantis.
בחר מדינה
remember