מגדל מקולורדו זוכה בפרס על הישגיו ביבול טפטוף טמון נטפים

סרטון וידאו חדש מציג לראווה את " חקלאי השנה בחקלאות מדייקת לשנת 2015" מיישם טפטוף טמון כפתרון לתנאי האקלים הקשים והמחסור במים במישורים הגבוהים בקולורדו.
גידול חקלאי נהיה אתגר של ממש עבור מגדלים במישורים הגדולים והחצי מדבריים של קולורדו, שמאופיינים בגובה רב, רוחות צולפות, תנודות טמפרטורה קיצוניות, מיעוט משקעים, והסתמכות על הפשרת השלגים מהרי הרוקי כמקור המים העיקרי.
בשל הכורח להפנות כל טיפת מים זמינה למטרות השקיה בשטחי החקלאים המקומיים, פרסמה נטפים ארה"ב סרטון וידאו שמספר את סיפורו של אחד המגדלים הגדולים בקולורדו שאימץ את שיטת הטפטוף כפתרון למקסום הצמיחה, היבולים והרווחיות של גידוליו.
רוד ויימר שהוכתר כ"חקלאי השנה בחקלאות מדייקת לשנת 2015" ומשמש כמנהל חוות Fagenberg לשיווק סיטונאי של תוצרת חקלאית ב- Eaton , כבר מודע לאתגר הכרוך בהחזקת משק רווחי ובר קיימא לאורך הרכס הקדמי הבעייתי של הרי הרוקי בקולורדו.

 

שנת 1998 הייתה שנת המפנה בחווה, עת התקבלה החלטה להתמקד בחקלאות בת-קיימא ולהתקין טפטוף טמון. בכך הפכה החווה לראשונה בקולורדו שיישמה שיטה זו. בכך הפכה החווה לראשונה בקולורדו שיישמה שיטה זו. אלא, שלדברי וויימר, ההחלטה על כך הייתה לא פשוטה ולוותה בלא מעט חששות. " האמת היא שלא חששתי שציוד הטפטוף יכזיב, אלא שאני אכשיל את הציוד שכן לא היה לי אז שמץ של מושג איך מפעילים מחשב השקיה" אומר ווימר. "אבל עם השנים למדנו את המערכת ואת אופן פעולתה בחווה שלנו, ולא בחווה של מישהו אחר, וכך יצאנו לדרך.


מאז חלפו שני עשורים והורחב משמעותית השימוש בטפטוף טמון בחווה, שהפכה זה מכבר מודל לחקלאות בת-קיימא. "אני מאוהב בשיטה וקם בשמחה כל בוקר לעבודה. מבחינתי, הטפטוף של נטפים הפך את העיסוק בחקלאות להנאה צרופה".
 

בחוות Fagenberg מגדלים מחזור זרעים של ארבעה גידולים, הראשון תירס ולאחריו שעועית, חיטה ובצל. שנים של בצורת בצפון קולורדו אילצו את הצוות לוותר על חלק מהקרקעות מאחר שהתדלדלו והפכו לשדות בור. החלטתו של ווימר ליישם טפטוף טמון אפשרה ניצול מחדש של כל שטחי הגידול בחווה, הגדלת מגוון הגידולים והשגת שיעורי יבול גבוהים יותר, תוך חיסכון משמעותי במים ובדשן.
הגנו לחסכון ממוצע של 30% אחוז במים ובדשן, לגידול של 20-30% בכמות היבול ולשיפור ניכר באיכותו".
קישור לסיפור של רוד ווימר וניסיונו בטפטוף טמון של נטפים ניתן לבקר בערוץ "יוטיוב" של נטפים ארה"ב או בקישור הבא: "Natafim Drip User is Framer".

 

Site by mantis.
בחר מדינה
remember